متدولوژی سرمایش در مراکز داده (قسمت دوم)

  • نویسنده: علی مهرآبادی
  • تاریخ انتشار: شنبه ، ۰۴ آذر ماه ۹۶
  • تعداد بازدید: 519
  • تعداد نظرها: 0
  • دسته بندی: زیرساخت

با توجه به تغییر شگرف فناوری تولید سرورها و تجهیزات شبکه و ذخیره سازی، سرمایش مراکز داده نیز دچار تحول اساسی شده است. در بخش اول متدولوژی سرمایش مراکز داده به معرفی لزوم توجه ویژه به سرمایش مراکز داده پرداختیم و در این قسمت به معرفی دو روش خنک کاری متداول در مراکز داده خواهیم پرداخت.

چنانکه در قسمت اول اشاره کردیم، برای سرمایش اتاق های سرور و مراکز داده چهار روش کلی وجود دارد که در این بخش، به معرفی دو روش از این روشها خواهیم پرداخت.

 

 1- خنک‌کردن اتاق (In Room Cooling) با استفاده از دستگاههای زیرزن (موسوم به Computer Room Air Handler (CRAH))

یک دستگاه CRAH‌ متداول شامل اجزای اصلی زیر است: فیلتر، مبدل حرارتی و احتمالاً (بسته به نوع آن)کمپرسور، رطوبت زن و گرم کن. این دستگاه بر روی کف کاذب قرار گرفته و هوای گرم را از قسمت فوقانی به داخل مکیده و پس از عبور از روی مبدل حرارتی و سرد شدن به زیر کف کاذب هدایت می‌کند. در دستگاههای تولیدی توسط برخی از سازندگان، فن دمنده به زیر دستگاه در محوطه فضای زیر کف کاذب منتقل شده است (شکل زیر). بدین صورت جای فن خالی شده و ابعاد مبدل حرارتی افزایش خواهد یافت. در نتیجه با همان ابعاد می‌توان ظرفیت خنک‌کنندگی را افزایش داد. بعنوان مثال با استفاده از این روش می‌توان تا حد 30 کیلووات توان برودتی از دستگاهی که در شیوة متداول توان 20 کیلووات داشته است را انتظار داشت. علاوه بر آنکه با توجه به عدم نیاز به تغییر جهت هوا در خروج از دستگاه، افت فشار کمتری نیز بر جریان وارد می‌شود. مزیت دیگر این سیستم نیز امکان تعویض فن دمنده در کمترین زمان ممکن است.

 

این نوع خنک‌کننده‌ها به دو صورت هوای خنک را تأمین می‌کنند. در حالت اول خود دستگاه دارای کمپرسور بوده و گاز مبرد را تا کندانسور ارسال می‌کند. در حالت دوم دستگاه به سیستم لوله کشی آب خنک تولید شده توسط چیلر متصل است. در این سیستم پمپ وظیفة گردش آب سرد را در سیکل بر عهده دارد (کاری که کمپرسور در سیستمهای DX انجام می دهد). بنابراین بعلت حذف کمپرسور از دستگاه، ابعاد شبکه تبادل حرارت بصورت چشمگیری قابل افزایش بوده و سبب افزایش ظرفیت دستگاهها می‌گردد.

 

 2- خنک‌کردن راهرو (In Row Cooling) با استفاده از دستگاههای CRAH

در این روش جهت جلوگیری از مخلوط شدن هوای گرم و سرد درون اتاق سرور، رک‌ها را در چند ردیف موازی در کنار هم قرار می‌دهند. نحوة نصب رک‌ها بگونه‌ای است که در هر ردیف جلوی تمامی رک‌ها به یک جهت است و دو ردیف مجاور نیز بگونه‌ای چیده می‌شوند که جلو و یا پشت تمامی رک‌ها روبروی هم باشد. بنابراین در یک راهرو هوا به درون رک‌ها مکیده می‌شود و در راهروهای مجاور هوای گرم از رکها به درون راهرو فرستاده می‌شود. بنابراین با دو نوع راهرو مواجه هستیم: راهرو گرم و راهرو سرد. جهت حصول اطمینان بیشتر از عدم تداخل هوای گرم و سرد درون دو راهرو مجاور نیز می‌توان یکی از دو راهرو را با استفاده از قطعات سقف و دربهای ابتدا و انتهایی کاملاً از دیگری جدا کرد.

اگر این راهرو محدود شده راهرو گرم باشد، می‌توان با استفاده از کانال‌کشی، هوای گرم محبوس شده در این راهرو را به دریچة مکش دستگاه CRAC منتقل کرد و اگر راهرو سرد محدود شده باشد، می‌توان از طریق کف کاذب، هوای سرد را به درون این راهرو تزریق نمود.

 

 

در قسمتهای بعدی به معرفی روشهای جدیدتر در سرمایش مراکز داده پرداخته خواهد شد.

نویسنده: علی مهرآبادی دسته بندی: زیرساخت