معرفی پلتفرم VMware vSphere 6.7

 • نویسنده: احمد آسنجرانی
 • تاریخ انتشار: شنبه ، ۰۸ اردیبهشت ماه ۹۷
 • تعداد بازدید: 2480
 • تعداد نظرها: 0
 • دسته بندی: زیرساخت

در هفدهم آوریل 2018 مصادف با بیست و هشتم فروردین 1397 غول مجازی سازی Vmware جدید ترین نسخه پلتفرم مجازی سازی خود یعنی Vmware vSphere 6.7 را معرفی کرد vSphere 6.7 .کارآمد ترین و امن ترین پلتفرم برای ساختار های Hybrid Cloud می باشد. مدیریت ساده و کارآمد زیرساخت های بزرگ، امنیت جامع طراحی شده در خود پلتفرم، یک پلتفرم نرم افزاری جهانی از ویژگی هایی است که پلتفرم مجازی سازی Vmware را از دیگر پلتفرم ها جدا کرده است. ویژگی ها و قابلیت های Vmware vSphere بر کسی پوشیده نیست.قابلیت های کلیدی vSphere 6.7 مشکلات و نیازهای زیر را برطرف می کند:

 • گسترش انفجاری در کیفیت و همچنین تغییر سریع در نرم افزار ها، از نرم افزار های حیاتی سازمان تا فضا های کاری هوشمند.
 • گسترش شدید مهاجرت به زیرساخت های Hybrid Cloud
 • گسترش دیتاسنتر های On-Premises
 • امنیت زیرساخت و همچنین نرم افزار ها

در ادامه به بررسی قابلیت های کلیدی در Vmware vSphere 6.7 خواهیم پرداخت.

مدیریت ساده و کارآمد در VMWARE VSPHERE 6.7

نسخه vSphere 6.7 از نوآوری های موجود در vSphere 6.5 با پیشرفت های جدید تر استفاده می کند. همانند نسخه vSphere تجربه کاربری را به سطح بالاتری انتقال داده است. در این نسخه شاهد مدیریت آسان تر، عملکردی کارآمد و سریع تر نسبت به نسخه قبلی هستیم. در این نسخه vCenter Server Appliance (VCSA) بهبود های بسیاری کرده است. بهبود در API ها سبب شده است که پیاده سازی چندین vCenter از روی یک Template به راحتی صورت بگیرد، تهیه پشتیبان و بازگردانی در کمترین زمان ممکن انجام شود. تغییراتی که در vCenter صورت گرفته مدیران شبکه سازمان ها را قادر ساخته تا به راحتی اقدام به لینک کردن چندین vCenter کنند بدون این که لازم باشد از platform services controller و یا Load Balancer های خارجی استفاده شود. به این ترتیب مدیران شبکه سازمان یک دید کلی بر زیرساخت خود خواهند داشت. از طرف دیگر vSphere 6.7 vCSA بهبود های عملکردی فوق العاده ای مانند موارد ذیل را داشته است.

 • دو برابر سریع تر در فعالیت ها،
 • سه برابر کاهش در استفاده از حافظه
 • سه برابر سریع تر در فعالیت های DRS از جمله بهبود ها نسبت به vSphere 6.5 است.

این بهبود ها در راستای تجربه ای سریع و با ارزش از زیرساخت مجازی سازی vSphere به همراه کاهش هزینه ها و صرفه جویی در زمان برای سناریو های مختلف چون زیرساخت مجازی سازی دسکتاپ است. کاهش زمان به روز رسانی های سرور ESXi و نیاز به تنها یک Reboot یکی دیگر از مهم ترین اقداماتی می باشد که در نسخه جدید vSphere صورت گرفته است. از جمله دیگر تغییرات vSphere Quick Boot است که با این قابلیت در vSphere 6.7 شما می توانید تنها اقدام به ریستارت کردن ESXi کنید. به این ترتیب ریستارت هم از سخت افزار به طور کامل جدا شده است و دیگر لازم نیست که در زمان ریستارت کردن منتظر راه اندازی اولیه سخت افزار باشید.

یکی دیگر از ویژگی های جدید vSphere 6.7 کنسول تحت وب آن بر پایه HTML 5 است. این کنسول که از vSphere 6 راه اندازی شد اکنون به اوج خود رسیده است، یک کنسول کاملاً مدرن و انعطاف پذیر برای یک تجربه کاری عالی را در اختیار مدیران شبکه قرار دهد. در این نسخه نه تنها شما می توانید فعالیت های معمولی را کنترل کنید بلکه می توانید از یک کنسول متمرکز اقدام به کنترل زیرساخت NSX, vSAN, VUM و همچنین پارامتر نرم افزار های شخص ثالت چون NVidia vGPU دسترسی پیدا کنید.

امنیت داخلی در پلتفرم VSPHERE 6.7

vSphere 6.7 بر اساس قابلیت های امنیتی vSphere 6.5 و همچنین موقعیت یکتای آن به عنوان Hypervisor استفاده کرده و امنیت را از هسته اصلی با استفاده از سیاست های مختلف برای سازمان ها فراهم کرده است. vSphere 6.7 پشتیبانی از Trusted Platform Module (TPM) 2.0 را افزوده است و همچنین Virtual TPM در این نسخه معرفی شده که به طور چشم گیری محافظت را افزایش می دهد و Integrity را برای Hypervisor و همچنین سیستم عامل ها فراهم می کند. این قابلیت ها کمک می کند که ماشین های مجازی دیگر دستکاری نشوند و پارامتر های غیر مجاز در ماشین های مجازی بارگذاری نشوند.

رمزنگاری داده ها در vSphere 6.5 معرفی شد و به خوبی عمل کرد. در vSphere 6.7 رمزنگاری ماشین های مجازی بهبود داشته و مدیریت آن ساده تر شده است. فعالیت های رمزنگاری ماشین های مجازی در vSphere 6.7 ساده سازی شده است، همچنین بگونه ای طراحی شده که از داده ها در حال انتقال محافظت کند و از نظر سادگی به گونه ای است کاربران می توانند به راحتی و با یک راست کلیک این اقدامات را انجام دهند. بنابراین کنترل مدیران شبکه بر علیه دسترسی داده ها به صورت غیر مجاز بسیار بالا خواهد رفت.

همانطور که بیان کردیم vSphere 6.7 محافظت از داده های در حال انتقال را با فعال سازی قابلیت رمزنگاری در vMotion افزایش داده است. بنابراین در صورتی که انتقالی صورت بگیرید بین Cloud و زیرساخت سازمان و یا بین دیتاسنتر های سازمان این انتقال با توجه به رمزنگاری داده ها ایمن خواهد بود.

مایکروسافت و Vmware در حال کار با یکدیگر هستند. Vmware vSphere 6.7 پشتیبانی از تکنولوژی های امنیتی مایکروسافت را آغاز کرده است. این اقدام نتیجه همکاری مایکروسافت و Vmware است تا امنیت ماشین های مجازی ویندوزی بیش از پیش افزایش یافته و در پلتفرم vSphere امن باقی بمانند.

VSPHERE 6.7 یک پلتفرم همگانی

vSphere 6.7 می تواند به راحتی از تکنولوژی های جدید چون 3D Graphic, Big Data, HPC, Machine Learning, In-Memory, and Cloud-Native پشتیبانی کند. همچنین از آخرین نوآوری ها در حوزه سخت افزار هم پشتیبانی می کند تا بتواند بهترین عملکرد را در محیط های کاری مختلف پشتیبانی کند.

بهبود پشتیبانی از تکنولوژی مجازی سازی گرافیک نه تنها فقط برای استفاده در زیرساخت مجازی سازی دسکتاپ بلکه برای استفاده در زیرساخت مجازی سازی و تجربه کاری بهتر صورت گرفته است. با همکاری Vmware و NVidia و سرمایه گذاری Vmware بر روی تکنولوژی مجازی سازی گرافیک vGPU امید است در نسخه های آینده vSphere 6.7 پشتیبانی کامل از مجازی سازی گرافیک را در این پلتفرم ببینیم.

vSphere 6.7 همچنان Vmware را بهترین پیشرو در پشتیبانی از نوآوری های جدید معرفی می کند. پشتیبانی از Persistent Memory یکی از این نمونه ها می باشد. با استفاده از vSphere Persistence Memory کاربرانی که از سخت افزار های پشتیبانی شده چون Dell-EMC و HPE استفاده می کنند می توانند از یک زیرساخت بسیار سریع نفع برند. با استفاده از این قابلیت کاربران می توانند عملکرد سیستم عامل و همچنین نرم افزار ها را افزایش دهند. همچنین کاربران می توانند نرم افزار هایی را بنویسند که از vSphere Persistence Memory استفاده کنند.

VSPHERE 6.7 و زیرساخت های HYBRID CLOUD

در راستای مهاجرت بسیاری از سازمان ها و شرکت ها به زیرساخت های Cloud غول مجازی سازی دنیا، Vmware هم بهبود های بسیاری را در vCenter Server اعمال کرده است. با استفاده از vCenter Server Hybrid Linked Mode کاربران می توانند یک دید بسیار خوبی از زیرساخت On-Premise به همراه زیرساخت Cloud خود در AWS داشته باشند. به این ترتیب به روز رسانی و انتقال در زیرساخت های Hybrid بسیار ساده تر خواهد شد.

 

درکل میتوان بیشترین تغییرات را در موارد زیر دسته بندی کرد

Compute

Security and Compliance

Management

Storage

Networking

vSphere Lifecycle Enhancements

vCenter Topology

Performance and Availability

 

۱- Compute

طبق اعلام vmware امکان بهره مندی از Persistent Memory (PMem) در این نسخه فراهم شده است . بیشترین تاثیر این تکنولوژی را میتواند در فراید جابجایی ماشین های مجازی دید

۲-Security and Compliance

اضافه شدن پرتوکول امنیتی TLS1.2 , استفاده از روش رمز نگاری FIPS 140-2  در رابط کاربری ,روش اعتبار سنجی TPM 2.0 در hypervisor و سرویس Vcenter ,پشتیبانی از سیستم امنیتی VBS که مخصوص پردازنده اینل رده Haswell و برروی VM های ویندوزی ۲۰۱۶ به بعد قابل استفاده است و رمزنگاری فرایند vMotion وکلیه  VM ها از مهمترین تغییرات امنیتی این  نسخه است .

۳- Management

بهبود رابط کاربری HTML5 و SDK های آن , ایجاد قابلیت های جدید در UI جهت مدیرت فضای ذخیره سازی و فرایند پشتیبان گیری جزء برجسته تغییرات این نسخه از نظرمدیریتی است

۴-Storage

افزایش سرعت انتقال داده , پشتیبانی از ماژول های جدید همچون FCoe , افزایش بلاک سایز فضای ذخیره سازی وعدم پشتیبانی از فایل فرمت VMFS-3 در این نسخه مهمترین تغییرات از نظر فضای ذخیره سازی است

۵-Networking

بیشترین تغییرات در قسمت  شبکه پشتیبانی از RDMA و  PV-RDMA و اضافه شدن vmxnet3 نسخه ۴ در پگیج NSX است

۶- vSphere Lifecycle Enhancements

اضافه شدن یک موتور نرم افزاری جهت بهبود فرایند migreation ,گزینه soft boot و تغییر در روال بروز رسانی مهمترین موراد در فرایند چرخه کاری Vsphere در این نسخه است

۷-vCenter Topology

دو امکان vCenter Cross-domain و Cross-VC Mixed Version جذابترین تغییرات در نسخه ۶٫۷ Vcenter است که درمورد هر کدام از این امکانات میتوان چندی مطلب نوشت !!!!

۸-Performance and Availability

بهبود فرایند Fault Tolerance وافزایش حجم Page File شاخصترین تغییرات در بخش پایداری و کارایی این نسخه است .

 

نویسنده: احمد آسنجرانی دسته بندی: زیرساخت