ارتقای ProGuard به DexGuard - ابزار امن سازی اپلیکیشن های اندرویدی

  • نویسنده: میلاد یداللهی
  • تاریخ انتشار: دوشنبه ، ۱۰ اردیبهشت ماه ۹۷
  • تعداد بازدید: 2243
  • تعداد نظرها: 0
  • دسته بندی: امنیت برنامه های موبایل

در مطالب و مقالات قبلی ارائه شده در حوزه امنیت برنامه های موبایل، به تفاوت های میان دو ابزار امن سازی اپلیکیشن های اندرویدی دکسگارد (DexGuard) با پروگارد (ProGuard) پرداختیم. پروگارد به عنوان محبوب ترین ابزار امنیت برنامه های کاربردی محسوب می شود که به دلیل کارایی مناسب و رایگان بودن به صورت گسترده ای در میان توسعه دهندگان اپلیکیشن های اندرویدی مورد استفاده قرار می گیرد. البته همان طور که در مقاله ای دیگر با عنوان چرا Proguard برای امن سازی اپلیکیشن های اندرویدی کفایت نمی کند؟ ذکر گردید، این ابزار تنها یک قدم ما را در راستای امنیت اپلیکیشن موبایل جلو می برد و اکتفا به آن در خصوص امن سازی کد منطقی نیست. از سوی دیگر دکسگارد به عنوان نسخه تجاری شده پروگارد، دارای قابلیت های به مراتب گسترده تر و قوی تری می باشد. در این مطلب با استفاده از یک ویدئو به تشریح چگونگی ارتقای پروگارد به دکسگارد می پردازیم.

همان طور که در مقاله قبلی به صورت کامل به تفاوت های این دو ابزار پرداختیم، باید توجه داشت که ProGuard تنها  روی بایت کد جاوا متمرکز می شود ولی DexGuard پا را بسیار فراتر می گذارد و با اضافه کردن قابلیت هایی همچون رمزنگاری کلاسها، رمزنگاری رشته ها، مبهم سازی جریان کنترل و غیره، امنیت را در اپلیکیشن ارتقاء می دهد. همچنین با DexGuard می توانید از اپلیکیشن خود در زمان اجرا (RunTime) نیز محافظت نمایید در صورتیکه ProGuard برنامه را  به صورت ابتدایی و اولیه در برابر برخی تحلیل های ایستا، محافظت می کند.

 با توجه به اینکه هر دو محصول توسط شرکت گارداسکوئر (GuardSquare) ارائه شده است، شما می توانید به آسانی از تنظیمات موجود پروگارد خود استفاده نموده و شروع به مهاجرت و ارتقاء به دکسگارد (DexGuard) نمایید. در ویدئو بالا چگونگی انجام این عملیات تشریح شده است. لازم به ذکر است که برخلاف پروگارد، دکسگارد به صورت تجاری عرضه می شود که نیاز است قبل از مهاجرت، لایسنس مربوطه خریداری گردد.

 لینک آپارات: https://www.aparat.com/v/oeU3R

لینک یوتیوپ: https://youtu.be/KL--TDlctkQ