راه اندازی ابزار امنیتی DexGuard درمحیط اندروید استادیو

 • نویسنده: میلاد یداللهی
 • تاریخ انتشار: سه‌شنبه ، ۱۹ تیر ماه ۹۷
 • تعداد بازدید: 1983
 • تعداد نظرها: 0
 • دسته بندی: امنیت برنامه های موبایل

همان طور که در مطالب و مقالات قبلی اشاره شد، DexGuard به عنوان یکی از ابزارهای قدرتمند امنیتی برای حفاظت از اپلیکیشن‌های اندرویدی در برابر مهندسی معکوس، دستکاری کد، حملات زمان اجرا و غیره است که به عنوان نسخه تجاری ProGuard با ویژگی‌ها و امکانات به مراتب پیشرفته‌تر، از سوی شرکت گارداسکوئر عرضه می شود. راه اندازی و اعمال تنظیمات دکسگارد در محیط های مختلف برنامه نویسی بسیار آسان است. در این مطلب به چگونگی را ه اندازی DexGuard در Android Studio به عنوان محبوب ترین محیط برنامه نویسی اندروید در میان توسعه دهندگان و برنامه نویسان اپلیکیشن های موبایل و معرفی افزونه خاص منظوره دکسگارد برای این محیط می پردازیم.

 

اعمال دکسگارد در یک پروژه اندروید

با توجه به غیر رایگان بودن دکسگارد، شما ابتدا باید لایسنس خود را خریداری نمایید (این امر در حال حاضر از طریق شرکت آشنا ایمن به عنوان نماینده انحصاری شرکت گارداسکوئر در ایران میسر می باشد) تا پوشه نرم افزار و فایل لایسنس در اختیار شما قرار گیرد. در مرحله اول باید فایل لایسنس را در دایرکتوری home پروژه خود قرار دهید. البته شما می توانید در صورت نیاز، در تنظیمات دکسگارد، مسیر قرار گرفتن لایسنس را تغییر دهید. حالا شما تنها باید چهار بخش را که در ادامه به توضیح آنها می پردازیم به فایل build.gradle پروژه خود اضافه نمایید تا دکسگارد آماده پردازش اپلیکیشن شما شود.

 • شما باید مسیر قرار گرفتن فایل jar را که در پکیج تحویلی به شما وجود دارد، از طریق کد زیر مشخص نمایید: 

 

 • شما باید dependency ابزار DexGuard را برای ساخت برنامه از طریق classpath مطابق با کد زیر تعریف نمایید:

 

 

 • حال باید افزونه از طریق کد زیر تعریف و اعمال گردد:

 

 

 • در مرحله آخر شما باید فایل تنظیمات دکسگارد را مشخص نمایید. لازم به ذکر است که دکسگارد به عنوان یک ابزار حرفه ای امنیتی، قابلیت اعمال تنظیمات مختلف را برای شما از طریق یک فایل تنظیمات مهیا می سازد. برای شروع یک فایل تنظیمات اولیه در پکیج تحویلی به شما موجود است.

 

 

بعد از اضافه شدن چهار بخش معرفی شده فوق به فایل build.gradle، شما باید کلیه امکانات و تنظیمات مربوط به Proguard را از تنظیمات Buildtype خود شامل مواردی چون minifyenabled، multidexenable و shrinkresources حذف نمایید. لازم به ذکر است DexGuard کلیه این امکانات را به همراه خود دارد.

 

تنظیم دکسگارد

همان طور که اشاره شد، شما می توانید با توجه به نیازمندی امنیتی پروژه خود و قابلیت ها و ویژگی های مورد نیاز، اقدام به تنظیم DexGuard نمایید. این ابزار با ارائه قابلیت های زیر، شما را در اعمال مناسب ترین تنظیمات برای اپلیکیشن خود کمک می نماید:

 • همان طور که گفته شد DexGuard به نوعی نسخه تجاری Proguard است که هر دو توسط یک شرکت ارائه شده اند. به این ترتیب این دو محصول کاملا با یکدیگر سازگار بوده و شما می توانید برای شروع از تنظیمات فعلی Proguard در پروژه خود استفاده نموده و تنظیمات DexGuard را برای بکارگیری قابلیت های پیشرفته آن به تنظیمات فعلی اضافه نمایید. (برای کسب اطلاعات بیشتر به این مقاله رجوع شود)
 • DexGuard دارای یک افزونه (Plugin) برای محیط Android Studio است که قابلیت تکمیل خودکار را برای انجام تنظیمات بر روی فایل تنظیمات در اختیار توسعه دهنده قرار می دهد. برای نصب این افزونه، به منوی Preferences > Plugins در اندروید استادیو رفته و بر روی گزینه Install plugin from disk… کلیک نمایید. از آنجا فولدر دکسگارد را آورده و نصب را انجام دهید.
 • به همراه پکیج DexGuard تنظیمات بهینه شده ای برای فریم ورک های معروف و متداولی نظیر Crashlytics, Firebase, Dagger, okHttp و غیره موجود است. پیشنهاد می شود هرگونه تنظیمات مربوط به Proguard در هر یک از این فریم ورک ها قبل از اعمال تنظیمات جدید حذف گردند.