آشنایی با Network Time Protocol

  • نویسنده: مهسا فرمانی
  • تاریخ انتشار: چهارشنبه ، ۲۴ خرداد ماه ۹۶
  • تعداد بازدید: 1681
  • تعداد نظرها: 1
  • دسته بندی: زیرساخت

Network Time Protocol و یا به طور مخفف NTP، یک پروتکل TCP/IP است که برای همسان سازی ساعت سیستم ها و تجهیزات در یک شبکه استفاده می شود. در حالت کلی، یک کلاینت درخواستی برای دریافت ساعت فعلی، برای سرور ارسال می کند تا ساعت خود را تنظیم کند.

اما پیاده سازی این توضیح کوتاه و ساده، پیچیدگی های خاصی دارد.

در دنیای NTP، سطوح و لایه های مختلف از سرورها وجود دارند (Stratum Levels). این سطوح فاصله تا ساعت مرجع[1] را مشخص می کنند.

ساعت مرجع (Startum-0)، تجهیزی بسیار پیشرفته است که زمان دقیق و بدون هرگونه وقفه و تاخیر را با استفاده از تکنولوژی هایی چون (GPS،  Radio، ...) نمایش می دهد. تجهیزات Startum-0 امکان اتصال به شبکه را ندارند، لذا می بایست به طور مستقیم (بدون استفاده از شبکه) به کامپیوترهای دیگر متصل شوند. به عنوان نمونه این ارتباط می ­تواند از طریق RS-232 باشد.

با این تعریف، کامپیوترهای متصل به تجهیزات لایه-0 را سرورهای لایه-یک (Startum-1) می نامند.

سرورهای لایه-دو (Startum-2) با استفاده از شبکه به سرورهای لایه-یک متصل می شوند. یعنی زمان را با استفاده از بسته های NTP دریافت می کنند. این سطوح به همین ترتیب ادامه می یابد. بالاترین سطح Stratum-15 است.

سطح - شانزدهم (Startum-16) برای نمایش عدم همسانی[2] زمان تجهیز استفاده می شود.

هم چنین در سمت کلاینت نیز پیچیدگی هایی وجود دارد. به عنوان نمونه می بایست از روش هایی برای تنظیم دقیق ساعت و حذف تاثیرات ناشی از کندی در ارتباط استفاده شود.

 ضرورت استفاده از NTP

فرض کنید در شبکه شما چند برنامه بر روی سرورهای مختلف در حال اجرا هستند که می بایست با یکدیگر در ارتباط باشند. در این حالت عدم همسان سازی ساعت می تواند در ارتباط اختلال ایجاد کند. اگر چه می توان ادعا کرد در شبکه های ایزوله (بدون ارتباط بیرونی) می توان بر روی همه ی سرورها از ساعت غیر صحیح استفاده کرد اما به محض ارتباط با اینترنت (دریافت آپدیت) اختلالات قابل مشاهده خواهند بود.

هم چنین تمامی Event ها و Log هايي كه بر روي سيستم ­هاي كامپيوتري ايجاد مي­ شوند داراي يک برچسب زماني مي­ باشند كه اين برچسب زماني نشان دهنده اين است كه اين Event یا Log ها در چه زماني اتفاق افتاده اند. با توجه به اهميت زمان روي دادن اين Event ها يا Log ها، كليه تجهيزات كامپيوتري می­ بایست داراي زمان يكسان باشند كه بتوان به رد­گيري Event ها و Log ها پرداخت. در سطحی دیگر براي ايجاد محدوديت زماني در دسترسي به تجهیزات و تخصیص مجوزهاي دسترسي براساس زمان، لازم است تا كليه تجهیزات با يك NTP سرور مركزي همسان شوند. از آن­جا که این سرویس وظیفه هماهنگ­ سازی تاریخ و زمان تمامی تجهیزات (همچون Switches, Routers, Firewalls, …) و سرویس دهندگان در محیط شبکه را برعهده دارد، لذا وجود آن بسیار ضروری می باشد.

 

[1] Reference Clock

[2] Unsynchronized

 

 

برچسب ها:
NTP Network Time Protocol
نویسنده: مهسا فرمانی دسته بندی: زیرساخت
نظرات کاربران

فرزانه عابدی

دوشنبه ، ۱۲ تیر ماه ۹۶

خیلی ممنون از مقاله ارائه شده، در ادامه مقاله ارائه شده جا دارد که این موضوع را هم یادآور شویم که در یک سازمان علاوه بر کلیه تجهیزات شبکه، تجهیزات دیگر مانند دوربین ها، کنترل دسترسی ها به اتاق ها و مراکز دیتا سنتر و غیره هم می بایست با NTP تنظیم شوند.